Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Lindja vaginale pas prerjes cezariane?

Shko poshtë

Lindja vaginale pas prerjes cezariane?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Jan 11, 2011 11:22 amMendimi i mjekëve gjinekologë-obstetër është se 60-80% e femrave duhet që edhe lindjen tjetër ta bëjnë me prerje cezariane, nëse lindja e parë ka ndodhur në këtë mënyrë.

Sot shumica e mjekëve mundohen të nxisin femrat që të lindin në mënyrë vaginale, ndërsa për ta provuar këtë duhet të plotësohen këto kushte:

- nëna të jetë e shëndoshe dhe në gjendje të mirë
- pelviku të ketë madhësi normale që të mundësojë lindjen vaginale
- pritet vetëm një fëmijë
- foshnja është në pozitë me kokën poshtë

Nënat kryesisht frikësohen nga mundësia e ardhjes deri te plasja e mitrës në vendin ku ka ndodhur prerja e parë cezariane, mirëpo kjo frikë nuk duhet t’u mundojë, duke qenë se kjo ndodh vetëm në 1-2 për qind të rasteve, ndërsa kjo përqindje e rrezikut është e njëjtë edhe te ato femra që nuk kanë lindur me prerje cezariane.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi