Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Ambasadat nisin dhënien e letërnjoftimeve

Shko poshtë

Ambasadat nisin dhënien e letërnjoftimeve

Mesazh nga Kosovarja prej Thu Nov 25, 2010 7:08 am

Pas gati tre vjet pavarësie, Kosova ka filluar të ofrojë shërbimet konsullore, gjë që do të paraqesë lehtësim të dukshëm për mijëra qytetarë të saj që jetojnë jashtë vendit. Tash e tutje ata do të mund të aplikojnë për letërnjoftime, kurse më pas edhe për pasaporta.
Ambasada në Bruksel është e para përfaqësi shtetërore e vendit tonë ku ekspertët e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës kanë instaluar sistemin modern për përpunimin e kërkesave për letërnjoftime.

Lëshimi në punë i këtij sistemi u bë të mërkurën në Bruksel, në praninë e ministrit të Brendshëm, Bajram Rexhepi, njofton Koha.

Sistemi i instaluar është ndër më modernët dhe përfshin jo vetëm fotografimin biometrik, por edhe marrjen elektronike të gjurmëve të gishtave, nënshkrimin e dorës dhe të gjitha elementet e tjera që garantojnë sigurinë e lartë të dokumenteve. Koha e nevojshme për marrjen e letërnjoftimit do të jetë rreth një muaj pas aplikimit.

Pas Brukselit, ekspertët e MPB-së së Kosovës do të vazhdojnë me instalimin e sistemeve të tilla edhe në konsullatat dhe ambasadat tjera të vendit në botë.
avatar
Kosovarja
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit http://www.Ardhmeria-Forum.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi