Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Grupi i gjakut 0, problem për të mos mbetur shtatzënë

Shko poshtë

Grupi i gjakut 0, problem për të mos mbetur shtatzënë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Jan 10, 2011 5:34 pm

Ekspertët amerikanë kanë zbuluar se gratë që kanë grupin e gjakut 0 dy herë më shumë janë të ekspozuar rrezikut për të mos mbetur shtatzënë, në krahasim me gratë e tjera.

Në bazë të kësaj, ekspertët amerikanë këshillojnë gratë që të marrin një vendim rreth asaj se a duhet t’i përkushtohen karrierës apo formimit të familjes.
Grupi i gjakut zero mban rrezikun edhe nga artriti.

Pothuajse gjysma e popullatës – 44% – ka grupin e gjakut 0. 42% të tjerë kanë tipin A, ndërsa vetëm 14% kanë grupin AB. Mirëpo, shumica e grave pothuajse as nuk e dinë se cilit grup të gjakut i takojnë, përderisa për të mbetur shtatzënë kjo është më se e rëndësishme.

Hulumtimet e kryera në universitetin Albert Ajnshtajn në u Nju-Jork tregon se gratë me grupin gjakut zero kanë më pak qeliza vezë rezervë sesa gratë që kanë një grup tjetër të gjakut. Rezervat e qelizave vezë me vite zvogëlohen – një vajzë e porsalindur posedon rreth dy milionë qeliza vezë, në moshën e pubertetit rreth 400.000, ndërsa kur kalon të dyzetat, vetëm disa qindra sish. Mjeku Eduard Nejat, nga ky universitet me atë rast ka deklaruar: “Kemi vërtetuar se gratë me grupin e gjakut A dhe AB janë të mbrojtura nga pakësimi i qelizave të shëndosha. Por tek ato gra me grupin e gjakut 0 ishte vërejtur një rritje e shtuar e rrezikut për pakësimin e këtyre qelizave vezë”.

Lidhjet në mes grupit të gjakut dhe vështirësive shëndetësore dihen që moti. Për shembull, tek njerëzit me grupin e gjakut A dhe AB vërehet rreziku për sulm në zemër apo në tru, përderisa tek ata me tipin 0 vërehet rreziku i shtuar nga artriti dhe infeksionet e lukthit.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi