Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Për majet e djegura

Shko poshtë

Për majet e djegura

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Jan 10, 2011 5:25 pm

Flokët e thyera dalin ne dukje vetëm kur e kruajmë kokën. Sado shumë që të jenë nuk mundë ta ripërbëjne vetën. Gjëja që duhet të bëni është që flokët ti merrni nën kontrollë ose gjatë prerjes të premtoni se herën tjetër do të jetë më mirë.

Nuk dihet përse nuk heqim dorë nga femi ose produktet për terjen e flokëve të cilat shkaktojnë thyerjet më të mëdha. Kështu që duhet të mundohemi më shumë dhe ti kthejmë ato në jetë.

Qka duhet të bëjme për këtë? :

· Nëse flokët i keni të lagura atëher mos i krehni për shkak se janë shum të ndjëshme.

· Përdorni kreher me dhëmbë të gjerë.

· Nga rrënjët deri në maje krehini me furqë(krehër) të butë.

· Shkaktarë tjerë për thyerje janë edhe hekuri dhe mjetet tjera për terje të flokëve.

· Përdorni jastik nga sateni ose pambuku. Sepse këta llojë jastëkësh zvogëlojnë nyjëzimin dhe thyerjen e flokëve.

· Aplikimi i kemikateve si “perma” ose ngjyra duhet të bëhen në periudhë më së paku prej 2 javësh. Përndryshe flokët do tju coptoheshin.

Stilisti i Neë Yorkut, Les Havert, propozon që të aplikoni ushqyesit për flokë në ndonjë kapelë prej plasike (mundë të jetë edhe një peshkir i ngrohtë), të prisni 10 minuta dhe pastaj ti pastroni me ujë me akull dhe limonë.

Stilisti i Lacey Dagenois, Mamsey Broën preferon që përgjdo 6 apo 8 muaj flokët të hiqen nga rrënjët, dhe thotë “ nëse dëshironi që t’ju rriten flokët atëher duhet ti largoni thyerjet”…
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi