Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Nevrikosja prek shëndetin e zemrës

Shko poshtë

Nevrikosja prek shëndetin e zemrës

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Jan 10, 2011 5:16 pmPara se të nevrikoseni, mendoni për shëndetin tuaj”. Ky është rekomandimi që bëjnë autorët e një studimi, ku thuhet se zemërimi mund të jetë i keq për shëndetin po aq sa niveli i lartë i kolesterinës dhe pirja e duhanit.
Të gjithë kanë një pikë shpërthimi si në rastet kur një njeri mbetet i bllokuar në trafik, ndërsa koha kalon dhe ai/ajo duhet të jetë patjetër diku. Po kur në mes të punës bllokohet celulari a kompjuteri? Në raste të tilla, jo pak njerëz humbasin durimin e fillojnë të shajnë nga zemërimi, bërtasin, përplasin telefonin a kompjuterin apo të tjerë njësoj të pafajshëm.
Sipas një studimi, njerëzit që zemërohen shpejtë mund të jenë në rrezik të lartë për goditje në tru e sëmundje në zemër njësoj si ata që pijnë duhan ose që kanë nivel të lartë kolesterine.
Studimi morri në shqyrtim rreth 500 persona. Gjatë një periudhe 3 vjeçare, autorët e studimit vunë re se tek personat “gjaknxehtë”, kishte më shumë gjasa që në arteret karotidë të vihej re një trashje.
Arteret karotid janë ato që dërgojnë gjakun në tru dhe shpesh shihen si tregues për sëmundje të zemrës; sa më të trasha që bëhen aq më në rrezik është personi për t’u prekur nga goditje në zemër e në tru.
Për kontrollin e zemërimit, ekspertët rekomandojnë teknika frymëmarrjesh e meditime. Një fjalë popullore thotë – “kur je i zemëruar, numëro me vete deri në 10″, ndërsa shkrimtari i njohur Mark Tuein thoshte – “kur je i zemëruar, sha pa zë”.
Shpesh lindin debate rreth gjuhës plot sharje që përdoret nëpër filma. Disa thonë se ato duhet të ndalohen, pasi kanë ndikime në sjellje dhe edukatë. Ndërsa një shkrim botuar para disa kohësh në gazetën Tech, organ i Institutit Teknologjik të Masaçusetsit (MIT), thuhet se nëse fjalët e pahijëshme përdoren me inteligjencë (pa të keq), ato mund të vlejnë për shprehjen pa dhunë të zemërimit.
Shoqëria e sotme është ndoshta ndër më të stresuarat se në çdo periudhë të historisë, prandaj, thotë gazeta Tech, eleminimi i rrugëve të shprehjes pa dhunë të zemërimit mund të jetë një recetë vetëm për më shumë stres, dhunë a kaos.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi