Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Si te heqesh njollat dhe ngjyren e verdhe nga dhembet tuaj?

Shko poshtë

Si te heqesh njollat dhe ngjyren e verdhe nga dhembet tuaj?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 08, 2011 5:04 pm

Si te heqesh njollat dhe ngjyren e verdhe nga dhembet tuaj?

Ngjyra e dhembeve mund te krijoj nje imazh jo te mire kur ti takon njerez te rinj. Gjithashtu mund te afektoje dhe besimin qe ke ne vetvete. Ngjyra e dhembeve mund te krijoj nje imazh jo te mire kur ti takon njerez te rinj. Gjithashtu mund te afektoje dhe besimin qe ke ne vetvete. Nqs. mund te ndyshoni menyren e te ushqyerit dhe te higjenes, ne kete menyre mundesia per te hequr ngjyren e verdhe dhe njollat nga dhembet tuaj eshte me e madhe. Pirja e duhanit dhe kafeja shkaktojne njolla ne dhembet tuaj. Hapi I . Bli sode buke per te hequr njollat. Laj dhembet me sode buke ne te njejten menyre sic do i laje me kolinoz, mund te besh nje miksim midis sodes se bukes dhe kolinozit . Nuk duhet shume per te hequr njollat, prandaj Nuk duhet ti ferkoni shume dhembet me furce mjafton te kaloni lehte furcen mga te gjitha anet e dhembeve Hapi II: Beni gargare gojes suaj dy here ne dite me hidrogjen dhe uje te oksigjenuar. Beni nje miksim midis ½ uje dhe ½ uje te oksigjenuar ne nje gote . Ju mund te perdorni 1-3 % uje te oksigjenuar, ku mund te blihet ne cdo farmaci. Uji i oksigjenuar vret te gjitha mikrobet ne goje , si dhe lufton kundra eres se keqe te gojes dhe njollave Hapi III: Cakto nje takim me dentistin tend te pakten cdo 6 muaj. Mbani dhembet tuaj te paster dhe pastroni dhembet nga mikrobet . Dentisti gjithashtu mund te heq edhe ato njolla qe krijojne dhembet. Hapi IV: Menjano ushqime dhe pije qe mund te shkaktojne njolla tek dhembet. Zakonisht ushqimet te cilet krijojne keto njolla jane: mustarda, kafeja, grejpfrut, vera, caji, manaferrat, etj. Nqs ju e perdorni shume cajin apo kafene ( athere kujdesuni qe mos te jene te nxehta shume) ne kete menyre nuk do te keni shume njolla Hapi V:Nqs doni te keni nje buzqeshje te bardhe, athere ju nuk duhet te pini me duhan. E di eshte shume e veshtire , por ndihmon ne shendetin tend si dhe ben te mudur qe dhembet te jene te bardhe.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi