Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Barna të shpejta shtëpiake

Shko poshtë

Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:03 pm

Inflamacioni i fshikëzës urinare

Pas çdo urinimi vëni në vagjinë një vatë të njomur në vajlavande të tretur me ujë. Kjodo të zbusë djegien. Pini samë shumë lëngje, sepse lëngjet i lehtësojnë simptomat e cistiteve. Lëngu nga belushi gjithashtu ka efekt të mirë. Në qoftë se inflamacioni zgjat më shumë, kërkojeni ndihmën e mjekut.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:04 pm

Goja e tharë

Në qoftë se uji nuk mund t’ju zbusë tharjen e gojës, shtojini disa rriska limoni.Limoni ka shije të thartë, andaj do të nxisë tajitjen e jargëve, dhe do të zbusë tharjen e gojës.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:04 pm

Kokëdhembja

Shtrëngojeni me gishtin e madh dhe me gishtin tregues të dorës rajonin ndërmjet gishtit të madh dhe gishtit tregues të dorës tjetër dhe vazhdoni shtypjen dy minuta. Përsëriteni këtë veprim edhe në dorën tjetër. Ky masazh akupresure kineze u rekomandohet shtatzënave.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:04 pm

Kapsllëku (konstipacioni)

Lulezonja është laksativ i shkëlqyeshëm, andaj thjesht mund të hani një kërcyell lulezonje dhe rezultati nuk do të mungojë. Janë shumë të dobishme edhe fletët e kasias.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:04 pm

Lëkura e tharë

Për t’ia kthyer lagështinë lëkurës, përdoreni lëngun të cilin e keni shtrydhur nga fletët e bimës Aloe (bimë tropikale).
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:04 pm

Inflamacioni i mukozës

(kandidaza) Fletët e kumakut hidhini në ujë të valuar dhe lërini që të ftohen dhjetë minuta. Nxirrini fletët dhe shtojini dy pika lavande, ndërkaq me të shpërlajeni rajonin e goditur. Jogurti i thjesht gjithashtu ndihmon në zbutjen e djegieve dhe te kruarjeve.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:05 pm

Duar të vrazhda

Lëkura e tharë dhe e vrazhdë e duarve mund të kurohet me përzierje të patates së grimcuardhe vajit të ullirit. Thjesht, qiteni tretjennë lëkurë, lëreni dhjetë minuta dhe pastaj lajeni.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:05 pm

Lodhja

Dhjetë pika vaji rigoni, 15 pika të bimës Litsea Cubeba dhe pesë pika vajimendre përzieni në një bazë vaji bajameje. Hidhini disa pika të kësaj tretjeje kur bëni banjë për t’u freskuar apo një pikë në faculetë në mënyrë që të inhaloni parfumin, i cili do t’ju relaksojë shumë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:05 pm

Era e pakëndshme e trupit

Përzieni 6 pika vaji eterik të lavandës me një gjysmë litri uji të distiluar dhe qiteni me gishtërinj në ato pjesë të trupit të cilat ju djersiten më së shumti.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:05 pm

Shputa atletike

Fjala është për infektimin me kërpudhën, e cila më së miri rritetnë ambientin e ngrohtë dhe me lagështi. Lajini rregullisht shputat dhe thajini mirë (posaçërisht rajonet ndërmjet gishtërinjve) dhe sëmundja do të eliminohet brenda pak javësh. Shfrytëzojeni vetëm peshqirin tuaj, në mënyrë që sëmundja të mos bartet te personat e tjerë, apo të mos infektoheni nga të tjerët. Ndërkohë, për t’i qetësuar plasaritjet në shputa, në një enë me ujë hidhni dy lugë uthull molle dhe lagini shputat dhjetë minuta.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:05 pm

Gjakderdhja nga hundët

Njomeni një fashë në ujë trëndafili dhe qiteni në pjesën e brendshme të hundëve dhe do të ndalet gjakderdhja.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:05 pm

Tretja e dobët e ushqimit

Një xhenxhefil të freskët të grimcuar qiteni në një gotë me ujë, pastaj qiteni në një enë, mbulojeni dhe zieni pesë minuta në zjarr të lehtë. Kullojeni dhe pijeni.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:06 pm

Dhembjet në kryqe

Në qoftë se hani rrikë (Cochlearia armoracia), mund të zbusni dhembjet në kryqe. Në kryqe mund të vëni edhe një fashë me akull.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Nov 24, 2010 9:06 pm

Lemza

Stresi i fuqishëm apo i dobët rëndom janë ilaçi më i mirë kundër lemzës. Luteni dikën që pas shpine të lëshojë çelësin e ftohtë apo në zverk të vëni pak akull, në mënyrë që të ndërpreni refleksin i cili nxit lemzën.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Barna të shpejta shtëpiake

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi