Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Rënia e flokëve te meshkujt dhe femrat

Shko poshtë

Rënia e flokëve te meshkujt dhe femrat

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Dec 31, 2010 5:32 pm

Ekzistojnë disa shkaktarë të rënies së flokëve. Rënia e flokëve në të
shumtën e rasteve nuk është e lidhur me sëmundjet sistemike ose të
brendshme, po ashtu nuk është e lidhur as me llojet e ndryshme të
dietave.

Sëmundjet e tiroides mund të shkaktojnë humbjen e
flokëve, mirëpo testimet e hormoneve të tiroides te njerëzit të cilëve
iu bien flokët, janë normale.

Shumë artikuj mjekësorë për humbjen
e flokëve konsiderojnë fajtorë edhe disa barna efektet anësore të të
cilëve ndikojnë në rënien e flokëve.

Forma tjetër e rënies së
flokëve shkaktohet nga barnat të cilët mjekojnë kancerin dhe nga barnat
imunosuprimuese, të cilët shkaktojnë humbjen e flokëve në kohën gjatë
përdorimit të tyre.

Klasifikimi i rënies së flokëve
Një formë e
ndarjes së rënies së flokëve është nëse humbja e flokëve është e
lokalizuar ose e diseminuar, nëse përfshin sipërfaqe të madhe ose të
gjithë sipërfaqen e kokës.
Forma e diseminuar e rënies së flokëve


disa raste është e përfshirë vetëm një sipërfaqe e vogël e kokës,
ndërsa në rastet tjera përfshihet një sipërfaqe më e madhe. Format më të
zakonshme të humbjes së diseminuar të flokëve janë:

* alopecia areata (rënia jo e ngjashme e flokëve e cila zakonisht fuqizohet)
* alopecia traksione (flokë të rralla në formë të rrepës)
* trichotilomania (thyerje e flokëve ose tërheqje)
* tinea capitis (infeksioni me kërpudha)

Format e rënies së plotë të flokëve

* Effluvium telogjen (humbje e menjëhershme e flokëve pas lindjes, që përcillet me edhe me humbje në peshë).

*
Humbja androgjene e flokëve (pasojë e çrregullimeve hormonale- forma
mashkullore e rënies së flokëve dhe forma femërore e rënies së flokëve).
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi