Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Gjeografia e Turqisë

Shko poshtë

Gjeografia e Turqisë

Mesazh nga BiNy-SmAll prej Thu Dec 30, 2010 8:53 am

Turqia ndodhet në pjesën jug-lindore të Evropës dhe në pjesën perëndimore të Azisë.

Sipërfaqja : 780.580 km²
Vija kufitare e Turqisë është 2.627 km e gjatë. Kufizohet me këta shtete

Greqia vija kufitare e gjatë...... 206 km
Bullgaria vija kufitare e gjatë... 240 km
Gjeorgjia vija kufitare e gjatë... 252 km
Armenia vija kufitare e gjatë .....268 km
Azerbajxhanivija kufitare e gjatë... 9 km
Irani vija kufitare e gjatë .......499 km
Iraku vija kufitare e gjatë .......331 km dhe
Siria vija kufitare e gjatë .......822 km
Në Turqi jetojnë përafërsisht rreth 75 milion banorë

Klima e Turqis veqohet e ndryshime te medha.Ajo ne bregdet eshte mesdhetare dhe ne brendsi( Rrafshnalta e Andollides)kontinentale.Ne pergjethsi ajo eshte subtropikale.Cilsohet me reshje te vogla dhe me munges te ujit.
avatar
BiNy-SmAll
Mikë i forumit
Mikë i forumit


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi