Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Ftohja, si të mbroni fëmijët gjatë dimrit

Shko poshtë

Ftohja, si të mbroni fëmijët gjatë dimrit

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Dec 27, 2010 9:33 am

Ftohja, si të mbroni fëmijët gjatë dimrit

Me ardhjen e stinës së dimrit, tek fëmijët vihen re infeksione
në rrugët e frymëmarrjes. Ato që hasen më shpesh janë ftohjet dhe
infeksionet gripale.
Specialistët e sëmundjeve dhe të
shëndetit pediatrik pohojnë se qëndrimi në ambiente të mbyllura dhe me
shumë persona bëhet shkak për rrezikimin e shëndetit.
Një nga dy fëmijë të moshës 5-vjeçare ka mungesë hekuri. Vitamina C
që ndodhet tek zarzavatet mundëson marrjen e hekurit nga mishi. Prandaj
përgatitni gjellë me zarzavate dhe mish. Nëse tek pjesëtarët e afërt të
familjes si nëna, babai nuk shohim rritje të kolesterolit dhe probleme
në metabolizmin e yndyrave, çdo ditë fëmija duhet të konsumojë nga një
vezë të zier. Bashkë me gjellët me zarzavatet përdorni dhe sallatë.
Mos i jepni pekmez të përzier fëmijëve me produktet e qumështit.
Gjithashtu bëni kujdes në mos vendosjen e qumështit apo të kosit afër
gjellëve me mish e zarzavate, sepse pengojnë marrjen e hekurit. Në
mëngjes jepini fëmijëve arra, lajthi, fruta të thata, bashkë me to janë
të dobishme edhe drithërat e pasuruara. Në vend që t’i jepni lëngje të
gatshme frutash, shtrydhini vetë frutat dhe jepjani t’i pinë para se të
humbasin vitaminat.
Mundësoni ngrënien me zarzavate të makaronave dhe të një gjelle me
mish. Bëni të mundur që fëmija juaj të konsumojë peshk të paktën një ose
dy herë në javë. Ndalimi i pijeve me gaz e shton më shumë dëshirën.
Prandaj më mirë është të mos i marrim fare në shtëpi. Fëmija nuk i
kërkon nëse familja nuk i konsumon. Shembulli i dhënë në familje ka një
rëndësi shumë të madhe.
Kur ta kërkojë le ta shijojë, por mosmarrja e tyre është zgjidhja më e
mirë. Bëni të mundur konsumimin nga ana e tij të supërave me drithëra
dhe grurë. Disa fëmijë nuk mund ta pinë qumështin. Në këtë rast fëmijës
suaj mund t’i jepni ëmbëlsira me qumësht, ose mund t’ia jepni qumështin
të përzier me pak kakao dhe sheqer.

Kolla
Për të mësuar arsyen e kollës së fëmijës suaj dhe para se të përdorni
metodat natyrale e mira është që ta kontrolloni tek doktori, në të
njëjtën kohë thuhet se kurat natyrale nuk janë për ta shëruar
krejtësisht kollën, por përdoren për të qetësuar fëmijën.
Më poshtë jepen disa këshilla të tjera se çfarë mund të bëni për të
zbutur kollën e fëmijës suaj. Jepini fëmijës shumë lëngje: Për të
ekuilibruar nivelin e ujit jepini çaj të ngrohtë, supë, ujë dhe lëngje
frutash. Kjo gjë e ndihmon fëmijën tuaj që nëpërmjet lëngjeve të
konsumuara të nxjerrë jashtë sa më lehtë sekrecionet. Në të njëjtën kohë
ndihmon në mbrojtjen e trupit nga toksinat.
Zbutjani fytin me një përzierje të mjaltit me qepë: Kjo përzierje ka
efekt anti-inflamator duke lehtësuar bllokimin në mushkëri të fëmijës
dhe ngadalëson të kolliturën e shpeshtë. Për të përgatitur këtë
përzierje merrni një qepë të thatë, ndajeni në copa të vogla dhe
përziejeni me një lugë mjaltë dhe një lugë kafe gjethe trumze.
Përzierjen vendoseni në tenxhere dhe ngroheni derisa të zbutet. Pjesën
tjetër vendoseni në frigorifer dhe përdoreni kur të doni. Kjo kurë është
për fëmijë të rritur. Foshnjave nën moshën 1 vjeç mos i jepni asnjëherë
mjaltë, për arsye se mund të shkaktojë botulizmin tek ato.
Njomeni ajrin për të pakësuar të kolliturat: Bëni të mundur që fëmija
juaj të thithë ajër të lagësht duke hapur dushin apo njomësin. Përveç
kësaj, mbylleni derën e banjës dhe mbajeni në ajër të lagësht për disa
minuta.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi