Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Mos i lëvdoni shumë fëmijët

Shko poshtë

Mos i lëvdoni shumë fëmijët

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Dec 27, 2010 9:26 am

Mos i lëvdoni shumë fëmijët

Studimet tregojnë se fëmijët- të cilët edhe për detyra shumë të thjeshta lëvdohen nga prindërit dhe më pastaj shpërblehen- në jetën e tyre të mëvonshme mundohen më pak dhe nuk rrezikojnë për asgjë.

Ekspertët thonë që secilën herë kur ndaj fëmijës suaj silleni sikur të kishte bërë ndonjë mrekulli kur bën diçka të zakonshme, ia zvogëloni mundësitë që të angazhohet më vonë në jetën e tij.

Në fakt, fëmijëve nuk iu pëlqen kur lëvdohen pa ndonjë arsye.

Rezultatet e komplimenteve boshe shkaktojnë dëshirë më të vogël për njohuri dhe mbivlerësim të aftësive të veta te fëmija.

Autorët e librit “NurtureShock”, Ashley dhe Po Bronson, thonë se shpërblimi i fëmijës për punën e bërë duhet të jetë i sinqertë, ndërsa vëmendja e fëmijës duhet të orientohet kah puna, jo kah rezultati.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi