Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Masazhi i ben mire trurit te bebeve

Shko poshtë

Masazhi i ben mire trurit te bebeve

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Dec 27, 2010 9:22 am

Masazhi i ben mire trurit te bebeve

"Massage Therapy" ka efekte pozitive ne rritjen e bebeve, sidomos ne zhvillimin cerebral dhe maturimin e sistemit viziv.

Ky eshte rezultati i nje studimi paralel i kryer ndaj femijeve te sapolindur dhe minjve te vegjel.

Kerkimi eshte kryer nga nje ekip i Universiteti te Firences ne Itali, publikuar nga revista nderkombetare "The Journal of Neuroscience".

Deri me sot nuk ishte zbuluar se masazhi mund te ndikoje ne zhvillimin e trurit te bebeve.

Kerkuesit vezhguan 20 femije, 30 dhe 33 javesh, gjysma e te cileve iu nenshtrua nje masazhi prej 15 minutesh ne 10 dite.

Gjate zhvillimit, aktiviteti elektroencefalografik rritet dhe truri behet me i shpejte per t'iu pergjigjur stimujve vizive, si psh nje drite.

Kerkuesit pane se te femijet e masazhuar pergjigjet cerebrale rriteshin me shpejt krahasuar me femijet qe nuk paten masazhe. I njejti ndryshim u pa edhe ne zhvillimin trunor.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi