Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Fëmijët duhet të rrinë në diell gjatë vjeshtës

Shko poshtë

Fëmijët duhet të rrinë në diell gjatë vjeshtës

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Dec 27, 2010 9:19 am

Fëmijët duhet të rrinë në diell gjatë vjeshtës

Edhe pse mund të mendoni ndryshe, kërkuesit shkencorë thonë se fëmijët edhe gjatë muajve të vjeshtës duhet që çdo ditë të dalin jashtë, në diell, në mënyrë që ta ruajnë nivelin e vitaminës D.
“Ekspozimi i rregullt, por i matur ndaj rrezeve të diellit, është burim i rëndësishëm i vitaminës D”, shpjegon Ulrih Fegeler nga Shoqata gjermane e pediatërve.
Mjafton që të kaloni jashtë vetëm 15 deri 20 minuta në ditë dhe, ndaj rrezeve të diellit, të ekspozoni vetëm duart dhe fytyrën – pa krem me faktor mbrojtës.
“Fëmijëve dhe të rinjve që dalin rrallë jashtë u kërcënohet rreziku i mungesës së vitaminës D, sidomos gjatë dimrit”, tërheqë vërejtjen Fegeler.
Mungesa e vitaminës D mund të shkaktojë dekalcifikim të eshtrave dhe çrregullim të rritjes, të shkaktuar nga rakiti.
Institucioni qendror gjerman përgjegjëse për kontroll dhe parandalim të sëmundjeve, Instituti “Robert Koch”, tërheq vërejtjen se mungesa e vitaminës D shkakton vështirësi me muskulaturë, zemër dhe qarkullim të gjakut, si dhe shkakton dobësimin e sistemit imunitar.
Rreth 80% e vitaminës D në organizëm krijohet nga ekspozimi i lëkurës ndaj rrezeve të diellit, derisa në një sasi më të vogël merret edhe me ushqim.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi