Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Shtatzania e parë

Shko poshtë

Shtatzania e parë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:09 pm

Shtatzania e parë

Prisni femijen tuaj te pare? E keni deshiruar qa shume dhe tani prisni me padurim lindjen e tij. Megjithate jeni pak e shqetesuar. Keni frike se ardhja e tij do t`ju trondise jeten? A do te dini te jeni nje nene e mire? Cfare do te ndodhe me jeten tende ne cift? Me pak fjale si duhet te pergatiteni per ardhjen e tij?


Ndryshimi fizik dhe emotiv

Te qenit nene do te transformoje trupi tuaj dhe ky eshte efekti me i dukshem. Te qenit nene gjithashtu mund te ndikoje edhe ne karakterin tuaj. Disa femra shtatzene ndihen shume mire, krenare per veten dhe te sodisfaksionuara, ndjejne nje force te re.

Te tjerat mund te kalojne periudhe jo shume te mire, mund te jene ne ankth, ndjejne friken se nuk mund te jene te afta per te qene nje nene e mire, ndjejne friken se do te mund te humbasin lirine e tyre etj. Per te mos folur me pas per friken qe ato kane nese femija i tyre mund te kete ndonje malformim…

Pergjithesish nenat e ardhshme perjetojne ndjesi kontradiktore. Momentet e gezimit dhe euforise mund te shnderrohen menjehere ne momente ankthi dhe shqetesimi. Per te perjetuar nje maternitet ne harmoni, me pare duhet te mesojme me se miri te gjitha fazat dhe ate qe ndodh gjate shtatzanise.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shtatzania e parë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:09 pm

Shprehni ate qe ndjeni

Te shprehni ate qe ndjeni do t`ju ndihmoje te kaloni ndjesite e ankthit. Bisedoni me bashkeshortin tuaj, me nene tuaj, me miken tuaj me te mire. Flisni dhe me mjekun tuaj ose me gra te tjera shtatzena.

Beni sport!

Edhe sporti mund t`ju ndihmoje te qetesoheni dhe te mbani nje raport pozitiv me trupin tuaj qe evoluon. Ju keshillohet te beni yoga, te ecni dhe te notoni.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shtatzania e parë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:10 pm

Lerini hapsire babait te foshnjes

Qe ne shtatzani nena ka nje lidhje te vecante me femijen, ne forme intensiove dhe gjithashtu mishtore, sepse e mban ne barkun e saj. Keshtu qe eshte shume e rendesishme te ndihmoni dhe babain qe te gjeje ekuilibrin e duhur dhe te ndihet pjese e familjes.

Beni dashuri gjate shtatzanise

Kur nje cift pret nje femije, ka deshire te vazhdoje te duhet dhe te beje dashuri. Eshte shume e rendesishme qe kjo lidhje te zhvillohet me te njejten rrjedhe si me pare dhe te ekzistoje deshira nga te dyja palet. Kjo sherben per te mabjtur te lidhur ciftin edhe pas lindjes se foshnjes.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shtatzania e parë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:10 pm

Hyni ne kontakt me femijen

Perkedhelni barkun tuaj, flisni me femijen tuaj, degjoni muzike relaksuese. Ne kete menyre do te hyni ne kontakt me fetusin dhe do t`i mundesoni atij te zhvillohet ne harmoni.

avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shtatzania e parë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi