Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Si të menaxhojmë stresin ?

Shko poshtë

Si të menaxhojmë stresin ?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:06 pm

Si të menaxhojmë stresin ?

Ne jeten moderne, ne te cilen perpiqemi te pershtatemi, eshte gjithnje e me shume duke u rritur kerkesa per njohuri dhe aftesi per te menaxhuar stresin.

Menaxhimi i stresit ka te beje me mbajtjen nen kontroll te shkalles se stresimit ne te cilen ndodhemi si dhe me ndikimin drejt zvogelimit te tij.

1.Kujdesuni per femijet. Vemendja dhe kujdesi fillimisht duhet treguar ndaj femijeve te cilet jane edhe me te ndjeshem. Rekomandohet fuqishem qe lajmet te shihen se bashku, ku na del detyra e shmangies se femijeve nga lajmet e keqija.

Njekohesisht rekomadohet qe femijet te mbahen larg emisioneve ose filmave, te cilet permbajne mesazhe te fuqishme dhune dhe terrori.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si të menaxhojmë stresin ?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:06 pm

2.Aktiviteti i rregullt fizik. Rekomandohen qendrat e shplodhjes ne te cilat zhvillohen ushtrime per rregullimin e frymemarrjes, ushtrime per qetesimin e muskujve, joga, masazhe per trupin etj.

3.Te degjosh muzike. Muzika eshte nje menyre te cilen individet mund ta perdorim per t’u qetesuar dhe per te menaxhuar stresin e tyre.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si të menaxhojmë stresin ?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:07 pm

4.Shmangni ambiente dhe njerez te padeshiruar. Ne diten tuaj te punes perpiquni te shmangni njerezit dhe ambiente ne te cilat mendoni se doza e stresit eshte e larte. Perpiquni te frekuentoni lokale te qete dhe ku nuk frekuentohet nga njerez te cilet jane burim stresi ne jeten e perditshme.

5.Menaxhoni kohen tuaj. Duke qene korrekte dhe te perpikte nepermjet menaxhimit te kohes suaj, asnje here nuk do t’ju duhet te vraponi dhe te stresoheni pasi nuk do te jeni te perpikte ne orare. Nje menaxhim cilesor i kohes do te shmangte stresin.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si të menaxhojmë stresin ?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:07 pm

6. Ndiq nje stil jete. Njerezit duhet te perpiqen ne jeten e tyre te zgjedhin ate stil jete i cili eshte me i pershtatshmi per ta. Sekreti qendron ne vendosmerine tone per t’i qendruar ketij stili jete. Do te ishte e keshillueshme qe ne zgjedhjen e tij, te lihej nje kohe e nevojshme per t’u qetesuar.

7.Mos abuzoni me shendetin. Perpiquni te menaxhoni veten ne perdorimin e pijeve alkoolike, duhanit etj. Nuk rekomandohet perdorimi i tepruar i tyre, pasi ato demtojne shendetin tuaj dhe ndikon negativisht ne imazhin tuaj ne ambientet e punes, ne shoqeri etj.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si të menaxhojmë stresin ?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:07 pm

8.Mendoni pozitivisht. Ne jeten tuaj perpiquni te mendoni pozitivisht. Perpiquni t’i thoni “ndal” mendimeve negative.

9.Zgjidhni njerezit. Ne jeten tuaj perpiquni te mbani afer njerez te mire. Njerezit e keqij jo vetem do te krijojne probleme, por do te jene burim stresi, intrigash, thashethemesh dhe ne çdo moment ekziston mundesia qe ju te jeni nje njeri i stresuar.

10.Respektoni pasionin tuaj per televizionet, revistat etj. Eshte e rendesishme te respektoni deshiren tuaj per te ndjekur emisionet e deshiruara ne televizon, p.sh. nje ndeshje futbolli, emisione me humor etj. Nje gje e tille do te ndikonte pozitivisht ne humorin tuaj. Te njejtin efekt do te jepte dhe shfletimi i revistave ose gazetave, te cilat jo vetem ju japin informacion, por ku dhe cilesia e tij ndikon ne te menduarin pozitiv te njerezve.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si të menaxhojmë stresin ?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:07 pm

11.Zgjidhni veshjen tuaj. Rekomandohet qe nje dite perpara ne darke te pergatisni veshjen tuaj per te nesermen. Ne kete menyre nuk vonoheni te nesermen ne mengjes, por dhe realizoni nje zgjedhje me cilesore per veshjen tuaj. Kujdesi per veshjen do te beje qe ju te ndiheni me mire dhe kjo jep efekte pozitive.

12. Beni ate qe ju pelqen. Perpiquni qe ne zgjedhjen e puneve tuaja te keni te beni me pune te cilat ju japin kenaqesi. Ne kete menyre do te mund te mbani nen kontroll stresin dhe puna do te perbeje per ju nje ambient qe do t’ju jape kenaqesi. Efektet pozitive do te shfaqen jo vetem mbi individet, por edhe ne rendimentin e tij ndaj organizates.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si të menaxhojmë stresin ?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 11:08 pm

13.Vizite mjekesore ne menyre te rregullt. Ne jeten e perditshme ndodh qe ne menyre te herepashershme ne çojme makinen per kontroll te mekaniku. Nuk do te ishte aspak keq qe te njejtin kujdes te tregonim edhe per shendetin tone. Nje kontroll nje here ne gjashte muaj ose ne vit per kolesterolin, tensionin etj., do te ndihmonte ne nje trup me te shendetshem dhe te mos ndodhemi perballe te papriturave aspak te pakendshme ku ndikimi i pare eshte nje stres i pakontrollueshem.

14.Menaxhoni mllefin. Ne jo pak raste ndodhemi perballe nje alternative te tille. Mllefi eshte nje emocion i forte dhe ne jo pak raste na çon ne rezultate shkaterruese. Ai mund te shfaqet ne format e bisedimeve me individe te ndryshem, dhune ndaj te tjereve etj. Rekomandohet menaxhim i dyanshem: edhe si shkaktar te tij ndaj te tjereve, edhe si individ me mllef shkaktuar nga te tjeret.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si të menaxhojmë stresin ?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi