Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Ndryshimet e klimës, dëborë dhe në verë

Shko poshtë

Ndryshimet e klimës, dëborë dhe në verë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 9:37 pm

Ndryshimet e klimës, dëborë dhe në verë

Asnjë prej ditëve që sipas kalendarit i përkasin vjeshtës nuk do të jenë njëlloj, disa mund të ngjasojnë me ditët e dimrit, e disa të tjera më ditët e pranverës. kKo ndërthurje stinësh në një sezon të vetëm sipas metereologëve ndodh si pasoje e ndryshimit të klimës.
“Deri në 2050 parashikohet rritja e temperaturave me 2 gradë”
Si pasojë e kësaj rritjeje të temperaturës, moti duket se do të sjellë çudira, rreshje të dëborës mund të bien edhe në verë.
“Ngrohja globale do bëjë që dhjetë ditësha me diell tamam mot parnvere të përjetojmë edhe në dimër apo në pranverë të ketë ditë apo javë aq të ftohra tipike të dimrit duke bërë që të bjerë dëborë. Ndryshimi i klimës do të sjellë uljen me 6% të sasisë ujore të mbledhur nga rreshjet.”
E pra nëse sot dita është tipike e stinës së vjeshtës, mesjava do të sjell ndryshim saj. Sipas metereologëve temperaturat do të fillojnë të rriten deri në fundjavë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi