Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Zbulohet ylli më i madh i qiellit

Shko poshtë

Zbulohet ylli më i madh i qiellit

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Dec 23, 2010 9:34 pm

Zbulohet ylli më i madh i qiellitShkencëtarët kanë zbuluar yllin më të madh të qiellit. Atyre as që iu kishte shkuar ndër mend se ekziston një yll me përmasa të tilla, por pasi e kanë zbuluar e kanë emërtuar R136a1.
Është 265 herë më i madh se Dielli jonë dhe ndriçimi i tij është 10 milionë herë më i madh. Astronomët kanë menduar përherë se një yll në të tilla përmasa nuk mund të ekzistonte, pasi madhësia më ekstreme mendohej të ishte 130 herë sa Dielli.

Tashmë astrofizika duhet të ndryshojë rregullat pas zbulimit të bërë nga “Very Large Telescope” në Kili. Ky yll ndodhet në një masiv yjor rreth 22 mijë vjet dritë larg nesh dhe është shumë i ri, transmeton TCH.

Në një tjetër masiv yjor në mjegullnajën e Magelanit, shkencëtarët kanë zbuluar yje 7 herë më të nxehtë se dielli jonë, gjigantë dhe që jetojnë vetëm 3 milionë vjet.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Zbulohet ylli më i madh i qiellit

Mesazh nga Sahit Rexhepi Keca prej Mon Nov 25, 2013 9:25 pm

po bre po.jeto e mëso e ndëgjo,por qa me ba që na ka qillu jeta e kufizume
avatar
Sahit Rexhepi Keca
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi