Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Fëmijët, të cilët hanë kafjall, kanë koeficient më të lartë të inteligjencës

Shko poshtë

Fëmijët, të cilët hanë kafjall, kanë koeficient më të lartë të inteligjencës

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Feb 10, 2013 4:12 amNjë studim i ri i shkencëtarëve amerikanë pohon se fëmijët, të cilët hanë rregullisht kafjall, kanë koeficient më të lartë të inteligjencës.
Shkencëtarët nga Universiteti Pensilvania në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë testuar 1.269 fëmijë në Kinë dhe kanë vëzhguar se si ndikon kafjalli në zhvillimin e tyre. Është zbuluar që fëmijët, të cilët anashkalojnë kafjallin, kanë koeficient më të ulët të inteligjencës, që aftësia e tyre e të folurit është më e vogël për 5.58 dhe që suksesi i tyre i përgjithshëm është më i vogël për 2,5 sesa i fëmijëve që hanë rregullisht kafjall.
Njëri prej shkencëtarëve, Cian Gong Li, ka deklaruar se fëmijëria është një periudhë e rëndësishme e jetës, kur të arrihen shprehitë e të ushqyerit dhe kur formohet stili i jetës dhe që shprehitë e arritura në këtë periudhë kanë ndikim afatgjatë në shëndetin e njeriut.
Ky studim është botuar në revistën 'Science Daily'.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi