Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Ushqime për flokë të shëndetshëm

Shko poshtë

Ushqime për flokë të shëndetshëm

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Sep 04, 2012 9:44 pm

Ushqime për flokë të shëndetshëm

Sipas ekspertëve të flokut e të ushqimit, një dietë e ekuilibruar e pasur me proteina dhe hekur që stimulojnë rritjen e flokëve, mund të sjellë një ndryshim të konsiderueshëm.
Për flokë të shëndetshëm, nuk ka rëndësi vetëm ajo që vendoset mbi flokë. Po aq rëndësi ka ajo çfarë hyn në trup. Nëse ushqeheni shëndetshëm, qelizat do të jenë më të forta e më të shëndetshme në të gjithë trupin - brenda dhe jashtë tij.
Edhe pse mund të gjeni produkte kozmetike ngado nëpër raftet e shumë dyqaneve, përpiquni sa më shumë që të jetë e mundur, prej ushqimeve që konsumoni çdo ditë të merrni lëndët ushqyese për të cilat keni nevojë.
1. Salmoni është i pasur me acid yndyror omega-3, vitaminë B12 dhe hekur. Midhjet, të njohura për efektin e tyre afrodiziak, janë burim zinku. Por edhe mishi i viçit dhe i qengjit është i pasur me zink.
2. Perimet e gjelbra, si spinaq i apo brokoli janë burim i shkëlqyer vitamine A dhe C, hekuri dhe kalciumi. Për vitaminën A janë karotat një minierë e vërtetë.
3. Bishtajoret si thjerrëzat, fasulet janë të pasura me proteina, hekur, zink dhe biotin.
4. Frutat e thata, si arrat apo bajamet, janë një nga burimet më natyrale të selenit, acidit alpha-linolenik, acidit yndyror omega-3 dhe të zinkut.
5. Mishi i pulës është i pasur me proteina dhe hekur.
6. Vezët janë burimi më i mirë i proteinave.
7. Drithërat janë të pasura me zink, hekur dhe vitaminë B.
8. Qumështi i skremuar dhe kosi janë të pasur me kalcium.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi