Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Vitamina A mund të mbrojë njerëzit nga kanceri i lëkurës

Shko poshtë

Vitamina A mund të mbrojë njerëzit nga kanceri i lëkurës

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 27, 2012 8:45 pm

Vitamina A mund të mbrojë njerëzit nga kanceri i lëkurës

Rreth preparateve të multivitaminave bëhen polemika të shumta, ekspertët tentojnë të shohin nëse përparësitë e tyre i tejkalojnë të gjitha të metat, ndërsa një hulumtim i tillë i bërë para pak kohe ka treguar që doza ditore e vitaminës A mund të mbrojë njerëzit nga kanceri i lëkurës.
Studimi ka zbuluar që retinoli, pjesa kyç e vitaminës A mund të parandalojë krijimin e formës më vdekjeprurëse të kancerit të lëkurës, ndërsa efektet më të fuqishme pozitive janë shënuar te femrat. Për befasi të shkencëtarëve vitamina A nga ushqimet natyrale -mëlçia, vezët dhe qumështi nuk ka efektin e njëjtë sikur edhe vitaminat në formë të tabletave.
Studimi i dr. Maryarn Asgari dhe kolegëve të saj i cili është publikuar në revistën profesionale Journal of lnvestigative Dermatology është kryer në 69.635 meshkuj dhe femra të cilët kanë konsumuar vitaminën A përmes tabletave apo ushqimit të shëndetshëm.
Rezultatet ishin të pabesueshme, njerëzi të cilët çdo ditë kanë konsumuar vitamina A, dhe me këtë edhe retinol, kanë pasur 60 për qind më pak shanse për të zhvilluar kancerin e lëkurës, ndërsa doza më e madhe e vitaminës në mënyrë të shtuar ka reduktuar rrezikun - njerëzit të cilët kanë konsumuar më shumë se 1,200 miligramë në ditë kanë pasur 74 për qind shanse më të vogla për melanoma. “Studimi ynë sugjeron për lidhjen në mes konsumimit të tabletave të retinolit dhe madhësisë së melanomës, dhe sidomos në vendet që janë të ekspozuara ndaj rrezeve të diellit. Kjo sugjeron që efektet pozitive të retinolit lindin nën ndikim të diellit”, ka thënë dr. Asgari, udhëheqësja e projektit të institutit hulumtues “Kaiser Permanent Northern California Division of Research”.
Edhe pse ky hulumtim ka prodhuar rezultate premtuese, shkencëtarët thonë që njerëzit nuk do duhet të fillojnë vetë me trajtim me vitamina, sepse dozat e mëdha mund të jenë të rrezikshme për shëndetin.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi