Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

A e dini se?

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:58 am

Shkenca që merret me studimin e sjelljes së shtazëve quhet Etologji.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:58 am

Mutacionet janë ndryshimet trashëguese.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:59 am

Për herë të parë koncepti i sinusit dhe i kosinusit në trigonometri është futur nga shkencëtari arab Batani. Tabelën e parë të sinusëve e bëri Hasan El-Marakeshi në vitin 1299.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:59 am

Në mjedisin e hapur kur nuk fryejnë erërat, zëri i njeriut mund të dëgjohet 200 metra larg.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:59 am

Kur thyhet një qelq disa copëza shpërndahen me shpejtësi rreth 4 828 km/h.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:59 am

Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:59 am

Thëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:59 am

Flutura më e madhe në botë është ajo e Braziliane Erebius Agripina që ka gjatësi të krahëve të hapura 20-25 cm.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:59 am

Syri i një struci është më i madh se truri i tij.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:00 am

Në trurin e maceve ka 32 muskuj.
Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macet, të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë 50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:00 am

Minjtë mund të durojnë pa ujë me tepër se devet.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:00 am

Një ari i rritur mund të vrapojë po aq shpejt sa një kalë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:00 am

Delfinet flen me një sy hapur.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:00 am

Peshkaqenët nuk sëmuren.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:00 am

Thuhet se në Kostarikë është zbuluar një majmun me gjatësi 4.3 metra. Sipas këtij zbulimi del se King Kongu i njohur në film mund të ketë qenë i vërtetë !!
Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:00 am

Kuajt flejnë në këmbë, ata mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne këmbë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:00 am

Një shqiponjë mund ta shohë gjahun deri në 3000 metra larg.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:00 am

Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.
Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:00 am

Krokodili, vazhdon e zgjatet(rritet) deri ne diten e fundit te jetes.
Krokodili me gjatesine rekord, është gjetur ne Amerike, dhe ishte i gjate 7,2 metra.
Lotet e krokodilit : Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta është se krokodilit nuk i vjen keq për kafshen e ngrene por është gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:01 am

Elefanti me gjithë peshën e tij të rëndë mund të vrapojë me shpejtësi rreth 40 km/h duke ia kaluar edhe njeriut.
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:01 am

Kërmilli lëviz me shpejtësi prej 0,05 km/h, rreth 100 herë më ngadal se njeriu. Breshka konsiderohet se ec ngadal por ajo arrin 0,37km/h. Macja ecën me shpejtësi 50 km/h. Miu arrin shpejtësi rreth 10 km/h.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:01 am

Për te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe për kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
Bleta është i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:01 am

Kur u duken për here te pare ne Australi, europianet vune re nje kafshe te cuditshme: ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.
-Ç"eshte kjo? - i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru
- pergjigjeshin ata.
Qe nga ajo kohe kafsha e çuditshme u quajt kanguru. Kur me vone studjuan gjuhen vendase, evropianet mesuan se fjala "kanguru" do te thot "nuk kuptoj".
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:01 am

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
Breshka mund të arrijë me lehtësi 100 vjetë jetë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 1:01 am

Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodh vetëm pas 10 min.
Trimmatom nanus është peshku më i vogel në botë me gjatsi 8.6 mm mashkulli dhe 8.9 mm femra.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi