Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Monumente të zbuluara në Amazona

Shko poshtë

Monumente të zbuluara në Amazona

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:43 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tani studjuesit llogarisin se ne kete pellg te panjohur mund te zbulohen dhjetë herë më shumë nga këto struktura.Një nga keto pamje,sipas studiuseve,,daton rreth vitit 1283 pas Krishtit, edhe pse të tjerët mund të datojne si periudha deri mbrapa deri 200 dhe 300 vjet pas Krishtit,keshtu deklaron një antropolog në UniversitetinFederal të Belém Pará, Brazil.Schaan tha se zbulimi i forcon provat se rrethina e lumit Amazon ka qene plot me shoqëri komplekse.Keto shoqeri qe jane vendosur ne amazonen e siperme,per aresye te tokes jo te favorshme per te zhvilluar nje bujqesi te fuqishme,i ka detyruar ata qe te mos organizohen ne qendra te medha banimi te perhershem.“Ne kemi zbuluar se kjo ide nuk është e gabuar”, tha Schaan.”Dhe ka shumë më tepër për të zbuluar në këto vende.”Format e gjetura si llogore rreth 12 metra të gjerë, me disa metra të thellë, rrethuar nga rreth 1 metër i larte e me rrugë të drejta që lidhin shumë keto vendpunime,te hapin hapsira studimore per me tej.Gërmimet preliminare në një nga faqet e rrafshnaltes në vitin 2008 zbulan se disa nga vendpunimet strukturore te lashta, te rrethuar nga rrathe te ulet përmbajnin qeramika, qymyr druri, fragmente prej guri, dhe dëshmi të tjera të vendit.Por kush i ka ndërtuar keto struktura dhe kush ishin funksionet , mbetet një mister. Mendohet se ndertesat sherbenin si qendra mbrojtese dhe shtepite si vende ceremoniali, keshtu thone autoret e studimit.Është gjithashtu e mundur që strukturat te kanë shërbyer per qëllime të ndryshme me kalimin e kohës, tha
William Woods, një gjeograf dhe antropolog në Universitetin e Kansas në Lawrence, i cili ishte përfshirë në hulumtim.Ajo cfarë e befasoi ekipin studimor ishte ajo që rrathet e punes duket të ishin si në rrafshin e përmbytjeve,po ashtu dhe në male.Në përgjithësi, ultesira pjellore e Amazones ka qenë populluar me qytetërime të lashta, ndërsa pllajat kane qenë më pak të populluara ,thonë hulumtuesit.Përveç kësaj, operacionet në terren në të dyja rajonet janë të ngjashme në stil, duke sugjeruar se ata ishin ndërtuar nga shoqeri te njëjta.” “Në arkeologjine e Amazones është gjithmonë ideja se keta kane qene popuj të ndryshëm në ekosisteme të ndryshme,” tha një bashkë-autor i studimit të Schaan.“Dhe kështu ishte e çuditshme qe tegjeje një kulturë që kishte zoteruar ekosistemeve të ndryshme,ne një zone të madhe.”
Duket qe ne faqet e malit te kene banuar ne shtepite e tyre mbi 60.000 njerez,deklarojne Schaan dhe kolegët e tij në artikullin e tyre, publikuar këtë muaj në ditarin e
AntikitetitKjo shifër është bazuar në vlerësimet e organizimit shoqëror dhe punën që eshte bere për të ndërtuar struktura të imagjinueshëm, duke u bazuar në earthworks e mbetur.Sipas Woods, vlerësimi popullsisë është i përafërt, sepse shumë pak jane njohur keto shoqeri komplekse.Hulumtuesit do vazhdojnë të gërmojne format e gjetura në vitet e ardhshme.Woods, megjithatë,deklaron se duket si e pamundur qe kaq shume njerez te kene jetuar kaq gjate ne keto rrafshnalta te siperme te Amazones.Ne se nje pyetje te tille tradicionale do te ja beje nje antropologu apo nje arkeologu,pergjigja nga ata dote ishte ..zero..pra jeta ne ato zona dukej e pamundur.“Dhe kështu që është e habitshme te besohet se atje kane jetuar mbi 60.000 persona”
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi