Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Një betejë kozmike tregohet nga skulpturat Azteke

Shko poshtë

Një betejë kozmike tregohet nga skulpturat Azteke

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:40 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Një total prej 23 skulptura Azteke qe datojnë pertej 550 vjetesh,janë zbuluar nga arkeologët në bazamentin e Tempullit të Madh te qytetit të Tenochtitlan, sot qyteti Mexico City.

Gurët tregojnë origjinën mitologjike te qytetërimit Aztec duke përfshirë lindjen e Huitzilopochtlit, Zot i luftës, Zot i diellit dhe i mbrojtes së Tenochtitlan.

Raul Barrera,i Institutit Kombëtar te Antropologjisë dhe Historisë ne Meksikë (INAH), thote se gurët “u vendosën në bazamentin e asaj që dikur ishte qendër e kultit të Huitzilopochtlit dhe mund të datohet në fazën e katërt të ndërtimit të Tempullit të Madh,ne vitet 1440 – 1469) “.

Aztecet ishin luftarak dhe njerëz thellësisht fetarë që ndërtuan vepra monumentale të shumta duke përfshirë fronin ose Bazamentin e famshme te Tempullit. Ata erdhën për të qeverisur një perandori që përfshinte pjesën më të madhe te Meksikës qendrore te sotme,para ardhjes se spanjollëve.

Sipas mitit, “Nëna e zoterave”,Coatlicue, perëndesha e tokës dhe e pjellorisë, është fekonduar magjikisht nga një top plumbi dhe ka lindur perendine Quetzalcoatl,Xolotl dhe Huitzilopochtli. Kjo shtatzëni, solli bijtë e saj të tjerë, por qe ajo kishte turp për të parë, se babai i tyre ishte një top i plumbit: 400 luftëtarë nga pjesa jugore e Meksikës dhe te perëndeshë Coyolxauhqui , të gjithë fëmijët e Coatlicue, u ngjitin në malin Coatepec dhe vrarë nënen.

Por ekzaktesisht në atë moment Huitzilopochtli doli nga stomaki i saj, i rritur dhe i armatosur për luftë. Ai vrau shumë nga vëllezërit dhe motrat e tij, duke përfshirë edhe Coyolxauhquin, të cilit i preu koken dhe e hodhi drejt në qiellit duke e trensformuar ne Hëne, kështu që nëna mund të ndjehej e qete kur të shohte vajzën e saj në qiell per çdo natë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi