Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

800 objekte antike ekspozitë në Muzeun e Apolonisë

Shko poshtë

800 objekte antike ekspozitë në Muzeun e Apolonisë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:25 am

FIER-Të paktën 800 objekte të cilat tregojnë ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni, janë ekspozuar në muzen arkeologjik të qytetit antik i rihapur pas 20 vitesh ne kete qytet me vlera unikale. Përmes objekteve të ekspozuara vizitorët mësojnë se Apolonia antike e krijuar nga kolonët grek rreth viteve 620 P.K. është ndërtuar mbi rrënjët e një qytetërimi shumë më të hershëm.

Rihapja e muzeut arkeologjik pritet te rrise numrin e vizitoreve ne parkun arkeologjik të Apolonisë, i cili vitin e kaluar u vizitua nga 35 000 turistë.
Muzeu i Apolonisë u hap në vitin 1970. Ai ishte mbyllur në vitin 1991 për shkak të grabitjeve sistematike në kohën e fillimit të tranzicionit, me qëllim ruajtjen e objekteve arkeologjike".

balkanweb.com
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi