Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Në Egjipt zbulohet varri 1 100-vjeçar i këngëtares

Shko poshtë

Në Egjipt zbulohet varri 1 100-vjeçar i këngëtares

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:22 am

KAJRO - Në Luginën e Mbretërve në Egjipt është zbuluar një varr rreth 1 100-vjeçar që i përket dinastive të vjetra egjiptiane.

Varri i një gruaje ku besohet të jetë varrosur Nehmesh Bastet apo Nani, këngëtarja e perëndisë Amon Ra, është zbuluar nga arkeologët egjiptianë në bashkëpunim me kolegët e tyre zviceranë, ka thënë Mansur Boraik, zyrtar i ministrisë përkatëse egjiptiane.

Emri i këngëtares nënkupton besimin se ajo ka qenë e mbrojtur nga Bastet. Boraik i ka thënë agjencisë së lajmeve AP se sarkofagu i Nani është zbuluar në gjendje të mirë.

"Nuk kemi kërkuar varre të reja, por ky varr ka qenë fare pranë atij që është zbuluar para 100 vjetësh", Elena Polin-Grott nga Universiteti i Bazelit, që është përgjegjëse për hulumtimet në këtë lokalitet.

Në bazë të sendeve që janë zbuluar në varr , ekspertët kanë arritur në përfundim se kjo grua ka kënduar në haremin Karnak.
(el.me/BalkanWeb)
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi