Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Bota e humbur ‘MU’

Shko poshtë

Bota e humbur ‘MU’

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:21 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


MU eshte emri i nje kontinenti hipotetik qe supozohet se ka ekzistuar ne nje nga oqeanet e Tokes por eshte zhdukur me evoluimin e historise njerezore. Mu i referohet nje toke te fundosur dhe shkaterruar nga nje katastrofe.

Koncepti dhe emri jane propozuar per here te pare nga shkrimtari dhe udhetari i shek. XIX Augustus Le Plongeon, i cili tha se shume qyteterime te lashta si ai i Egjiptit dhe Amerikes Qendrore, te cilat u krijuan nga njerezit e larguar nga MU qe ne ate kohe shtrihej ne Oqeanin Atlantik.

Ky concept u popullarizua dhe u zgjerua me shume nga James Churchward, i cili pohoi se dikur MU ndodhej ne Oqeanin Paqesor.

Ekzistenca e Mu eshte kundershtuar ne vitet e mevonshme. Shkencetaret e sotem nuk jane dakord me konceptin e MU (dhe te kontinenteve te tjere te humbur si Lemuria) dhe mendojne se eshte fizikisht e pamundur pasi sipas tyre nje kontinent nuk mund te fundoset dhe as te shkaterrohet ne nje kohe kaq te shkurter sic pretendojne disa te tjere.

MU sot konsiderohet te jete nje vend imagjinar.

Konceptet mbi MU

James Churchward tha se MU ishte origjina e perbashket e qyteterimeve te medha te botes se lashte te Egjiptit, Greqise, Amerikes Qendrore, Indise, Burma etj, duke perfshire edhe Easter Island, dhe ne vecanti ishte burimi i arkitektures megalitike te lashte.

Ne vitin 1930, Atatürk, themeluesi i Republikes Turke, u interesua mbi punen e Churchward dhe e konsideroi MU si vendndodhja e mundshme e origjines se Turqise.

Masaaki Kimura ishte nje studiues, profesor japonez, i cili sugjeroi se disa rrenoja nenujore qe ndodhen prane brigjeve te ishullit Yonaguni te Japonise (te njohura si Monumenti Yonaguni), jane rrenojat e MU.

(O.C/ infoalbania)
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi