Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Shkodër, zbulohen gjurmët e xhamisë 300-vjeçare

Shko poshtë

Shkodër, zbulohen gjurmët e xhamisë 300-vjeçare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:18 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Gërmimet zbulojnë rrënojat qe i përkasin Xhamisë 300 vjeçare te Qafës ne Shkodër. Pjese te objektit dolën ne drite rreth 50 metra larg Xhamisë se Plumbit, gjate punës për ndërtimin e murit rrethues te saj.
Xhamia e vjetër ka qene ne funksion deri ne vitin 1967, kur objektet e kultit u shkatërruan me vendim te qeverise se asaj kohe.
Pas këtij zbulimi pritet te rinisin kërkimet ne zonën rreth kalasë se Shkodrës qe cilësohet si zone muzeale, pasi sipas arkeologeve, aty fshihen gjurmët e qytetit te vjetër.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi