Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Fosile njerezore qe mund te jene tregues i nje specie te re njerezish

Shko poshtë

Fosile njerezore qe mund te jene tregues i nje specie te re njerezish

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun May 20, 2012 12:17 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mbetjet e asaj qe me pare ka qene nje specie njerezore e panjohur jane identifikuar ne Kinen Jugore.

Kockat, qe perfaqesojne te pakten pese individe, mbas ekzaminimeve eshte thene se datojne ndermjet 11,500 dhe 14,500 vjet me pare.

Megjithate, shkencetaret per momentin i kane quajtur ata njerezit e Shpelles Red Deer, sipas vendit ku ata jane gjetur.

Ekipi qe po merret me skeletet ka thene per gazeten Plos One qe analiza me e detajuar e fosileve eshte e nevojshme ne menyre qe te thuhet me saktesi qe eshte nje specie e re njerezore.

"Ne jemi duke u munduar te tregohemi shume te kujdesshem ne kete faze, qe t'i klasifikojme ata perfundimisht," - tha bashkedrejtuesi i studimit Darren Curnoe, nga universiteti i New South Wales, Australi.

"Nje arsye per kete eshte se ne shkencen e evolucionit te njeriut, apo paleantropologjine, ne nuk kemi nje pershkrim biologjike per specien tone per te cilin eshte rene dakord, e besoni apo jo kete. Dhe keshtu kjo eshte nje zone shume e rrezikshme," - tha ai per BBC News.

Shume prej materialit ka qene ne koleksionet Kineze qe prej disa koheve, por vetem kohet e fundit ka qene subjekt i hetimeve te thella.

Mbetjet e disa prej individeve te gjetur vijne nga Maludong (Apo Shpella Red Deer), prane qytetit te Mengzi ne Provincen Yunnan. Nje skelet tjeter eshte zbuluar ne Longlin, ne Provincen e afert Guangxi.

Kafka dhe dhembet nga te dy vendet jane shume te njejte me njera tjetren duke sugjeruar qe skeletet te jene nga i njejti popull.

Por tiparet e tyre jane shume te dallueshme nga ato qe kane njerezit moderne. Ne fakt, ato kane nje perzjerje te karakteristikave arkaike dhe moderne.

Dr. Curnoe dhe koleget e tij kane menduar dy skenare te ndryshem mbi origjinen e popullit te Shpelles Red Deer.

Nje hipoteze sugjeron qe ato perfaqesojne nje emigrim te heret te Homosapiens me pamje primitive qe jetonin te ndare nga format e tjera ne Azi perpara se te zhdukeshin.


Nje mundesi tjeter eshte qe ato kane qene ne fakt nje specie e dallueshme qe eshte zhvilluar ne Azi dhe kane jetuar prane llojit tone deri ne kohet e vona.

Megjithate, nje mundesi e trete e sugjeruar nga shkencetaret qe nuk jane te lidhur me kerkimet eshte qe njerezit e Shpelles Red Deer mund te jene hibride.

"Eshte e mundur qe keto te ishin njerez moderne te cilet jane perzjere me njerez arkaike qe ndodheshin ne ate kohe," - shpjegoi De. Isabelle De Groote, nje paleantopologe nga Natural History Museum ne Londer.

"Opsioni tjeter eshte qe ata te kene evoluar keto tipare primitive ne menyre te pavarur per shkak te izolimit gjenetik, ne pergjigje te presionit mjedisor, si eshte klima."

Dr Cunroe pranoi qe te gjitha keto hipoteza te hedhura jane te mundshme.

Jane duke u bere perpjekje per te nxjerre ADN-ne nga mbetjet. Dhe kjo do te ishte nje ndihme shume e madhe per te nxjerre inforacione ashtu si shume studime gjenetike mbi speciet njerezore te lidhura afer.

Kushdo qofte vendi i tyre i vertete ne pemen e familjes Homo, njerezit e Shpelles Red Deer jane nje gjetje e rendesishme.

"Njerezit Red Deer kane jetuar ne ate qe ka qene nje kohe shume interesante ne Kine, gjate asaj qe ne e quajme epipaleolitik apo fundit e Epokes se Gurit, " - thote Dr. Cunroe.

"Jo shume larg nga Longlin, ka disa vend eshume te njohura arkeologjike ku jane gjetur te dhenat me te hershme epipaleolitike ne Azine e Lindjes."

Akoma nuk ka te dhena perfundimtare per keta njerez. Ekipi i kerkimit premton qe do te vazhdoje te beje hetime per te arritur ne nje pergjgije te kenaqshme ne lidhje me skeletet dhe me prejardhjen e tyre. (F.B/Infoalbania)
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi