Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Hidrokarburet

Shko poshtë

Hidrokarburet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat May 19, 2012 11:12 pmHidrokarburet bëjn pjesë në grupin e kimisë organike , dhe janë komponime të përbëra prej dy komponentave kryesorë karbonit dhe hidrogjenit .Hidrokarburet janë burime të rëndësishme në ushqimin e njeriut si përbërje e frutave , karotës në përbërjen e vajit të bimëve të larta,poashtu gjenden edhe në përbërjen e naftës , gazi nëntokësor . Hidrokarburet janë të ndara në hidrokarbure aciklike dhe hidrokrbure ciklike .
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hidrokarburet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat May 19, 2012 11:14 pm

Hidrokarburet Aciklike

Hidrokarburet aciklike ndryshe quhen alimfatike dhe janë të ndara në dy grupe: Hidrokarbure të ngopura dhe hidrokarbure të pangopura.
1. Hidrokarburet e ngopura ndryshe quhen Alkanët dhe kanë karakteristikë lidhjen njëfishe ( C-C ) të cilat gjat emërtimit marrin prapashtesën AN dhe kanë formulë të përgjithshme CnH₂n+₂.
2. Hidrokarburet e pangopura ndahen në Alkenët dhe Alkinët . Alkenët si karakteristikë e kanë lidhjen dyfishe ( C=C ) dhe gjat emërtimit marrin papashtesën EN dhe kanë formulë të përgjithshme CnH₂n. Alkinët kanë karakteristikë lidhjen trefishe ( C≡C ) gjat emërtimit marrin prapashtesën IN kanë formulë të përgjithshme CnH₂n-₂.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hidrokarburet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat May 19, 2012 11:16 pm

Hidrokarburet Ciklike

Hidrokarburet Ciklike ndryshe quhen aromatike ndahen në dy grupe: Cikloalkan dhe Cikloalken.
1. Cikloalkanët emërtohen nëse emrit të alkanit i shtohet parashtesa CIKLO dmth Ciklo+Alkan=Cikloalkan psh. ( ciklopropan C₃H₆ ) dhe kanë formulë të përgjithshme CnH₂n ku n≥3.
2. Cikloalkenët emërtohen nëse emrit të alkenit i shtohet parashtesa CIKLO dmth Ciklo+Alken=Cikloalken psh. ( ciklopenten C₅H₈ ) dhe kanë formulë të përgjithshme CnH₂n-₂ ku n≥3 .
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hidrokarburet

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi