Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Kemosinteza

Shko poshtë

Kemosinteza

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat May 19, 2012 5:45 pm

KEMOSINTEZA

Kemosinteza është proces karakteristik për disa lloje të baktereve. Ato e sigurojnë energjinë me oksidim të disa komponimeve inorganike.
Bakteret të cilat janë të afta të kryejnë kemosintezen quhen baktere kemosintetike. Këto baktere nuk kanë klorofil dhe janë organizma pa ngjyrë.
Sipas llojit të substratit në të cilin jetojnë, organizmat kemosintetikë ndahën në:
- nitrifikues
- hekurorë
- sulfurik
- hidrogjenorë etj.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi