Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Enzimet

Shko poshtë

Enzimet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat May 19, 2012 5:44 pm

Enzimet

- Enzimet janë katalizatorë efikasë dhe specifikë me aftësi të jashtëzakonshme katalitike.
- Substrat quhet substanca në të cilën vëpron enzimi.
- Pjesa specifike e enzimit që lidhet me substrat quhet qendër aktive e enzimit.
- Enzimet veprojnë në sasi shumë të vogla.
- Për nga natyra kimike, të gjitha enzimet bëjnë pjese në proteina.
- Enzimet quhen biokatalizatorë, sepse krijohen në qelizë të gjallë, d.m.th. janë katalizatorë të botës së gjallë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Enzimet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat May 19, 2012 5:44 pm

Në qelizat e botës së gjallë zhvillohen reaksione të shumta biokimike.
Ato zhvillohen në ambient ujor, në temperatura relativisht të ulëta. Për t'u zhvilluar këto reaksione, janë të domosdoshme enzimet. Pothuajse nuk ka proces jetësor ku nuk marrin pjesë enzimet. Në botën e gjallë gjendet një numër i madh enzimesh. Janë të njohura më tepër se 2.000 enzime, ndërsa jeta nuk mund të paramendohet pa pjesëmarrjen e 5.00 llojeve të enzimeve.
Enzimet janë katalizatorë (biokatalizatorë) të reaksioneve kimike, që do të thotë të substancës, të cilat e ndryshojnë shpejtësinë e zhvillimit të reaksioneve kimike.
Në anën tjetër, katalizë quhet vetë dukuria e ndryshimit të shpejtësisë së zhvillimit të reaksionit kimik.
Enzimet krijohen në qelizë, Enzimet që krijohen në qelizë dhe veprojnë në qelizë quhen endoenzime, Enzimet që krijohen në qelizë e veprojnë jashtë qelizës quhen egzoenzime.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi